МАТРЬОШКА З БІСЕРУ
Хоровод з матрьошок.
Наука і життя // Ілюстрації
Наука і життя // Ілюстрації
На інших, більш округлих болванках матрьошки виходять приосадкуватими.
<
>
Щоб зробити таку матрьошку, як на фото зліва внизу, знадобляться бісер середньої величини, рибальська волосінь діаметром 0,15 мм, дерев'яна болванка матрьошки висотою 7 см і діаметром в найширшій частині 3,5 см, ножиці.
Оплетення матрьошки складається з трьох етапів. Спочатку потрібно виконати центральну циліндричну частину (тулуб), потім - денце і верхню частину (голову).
Роботу починайте з найширшій частині тулуба. На схемі 1 перший горизонтальний ряд одинарної ланцюжка "в хрестик" (див. "Азбука бісероплетіння" - рис. 1) і напрям плетіння відзначені цифрою 1 і стрілкою червоного кольору. Кольори бісеру міняйте відповідно до малюнка. Вертикальний ряд, зазначений на схемі буквами ЦП і стрілкою синього кольору, є центральним рядом переду, а ряд ЦС - центральним рядом спинки. Виконавши перший ряд до зеленого хрестика (центр спинки), плетіть праву половину ряду в дзеркальному відображенні, тобто в зворотному порядку. На передостанньому хрестику замкніть ланцюжок в кільце, з'єднавши цей хрестик з першим (див. "Азбука бісероплетіння" - рис. 2).
Далі плетіть другий ряд за схемою, приєднуючи його до першого (див. "Азбука бісероплетіння" - рис. 3). Коли закінчите 14-й горизонтальний ряд, у вас повинен вийти циліндр. Одягніть його на болванку матрьошки і продовжите роботу синім бісером. Нижній край циліндра дещо ширше, ніж потрібно. Щоб він щільно притиснувся до болванці, в новому ряду прийомом "зірочка" (див. "Азбука бісероплетіння" - рис. 4) скоротіть кількість хрестиків до необхідного.
Тепер щільно заплетене донці матрьошки. Для цього в наступних рядах робіть "зірочку" спочатку замість кожного п'ятого хрестика, потім замість кожного третього і в кінці - замість кожного другого. В результаті останній ряд буде з одних "зірочок". Решта шість бісерин зберіть в кільце, зав'яжіть кінці і сховайте їх під плетене полотно.
Найбільш складний етап роботи - верхня частина матрьошки. У наступному ряду, який приєднується до верхнього ряду тулуба, прийомом "зірочка" скоротіть шість хрестиків, рівномірно розташовуючи "зірочки" так, щоб вони не порушували малюнка. Далі плетіть за схемою 2 перший горизонтальний ряд, зазначений червоною стрілкою. Міняйте кольору бісеру по малюнку, поки не закінчите останній горизонтальний ряд. Слідкуйте, щоб центральні вертикальні ряди голови і тулуба, відмічені на схемах синіми стрілками, завжди збігалися.
Верхню частину голови плетіть аналогічно дінцю, але бісер використовуйте блакитний. Кінці зав'яжіть і сховайте.
Так як дерев'яні заготовки можуть відрізнятися за розмірами і кривизні поверхонь, дані схеми плетіння підганяйте під наявну у вас болванку. Якщо ряд прилягає нещільно, зробіть зайву "зірочку". Якщо ж бісеріни розходяться, зменшіть число "зірочок".
***
Азбука бісероплетіння
Одинарний ланцюжок "В ХРЕСТИК"
Для отримання першого хрестика наберіть на волосінь чотири бісеріни і Протягніть один з кінців в останню бісерину в зустрічному напрямку. Наберіть на обидва кінці волосіні по одній бісеріне, потім на будь-який кінець одну бісерину і схрестіть в ній кінці.
(Малюнок 1)
Бісеріни, в яких схрещуються кінці, називаються сполучними.
ЗАМИКАННЯ ЛАНЦЮЖКИ В КІЛЬЦЕ
Наберіть на будь-який кінець волосіні одну бісерину і протягніть цей кінець в першу бісерину першого хрестика. Потім наберіть ще одну бісерину і протягніть в неї інший кінець волосіні. Слідкуйте, щоб кільце не перекрутити.
(Малюнок 2)
Плетіння Багаторядний ПОЛОТНА ПО КОЛУ
Щоб отримати перший хрестик другого ряду, наберіть три бісеріни на будь-який кінець волосіні і схрестіть кінці в останній бісеріне. Близький кінець волосіні просмикніть в верхню бісерину наступного хрестика попереднього ряду. На другий кінець надіньте дві бісеріни і схрестіть кінці в останній бісеріне. Ряд замкніть в кільце аналогічно першому ряду.
(Малюнок 3)
Зменшення хрестик у РЯДУ ПРИЙОМОМ "ЗІРОЧКА"
Щоб отримати "зірочку", нижній кінець волосіні просмикніть не в одну, а в дві бісеріни попереднього ряду. На верхній кінець волосіні надіньте дві бісеріни і схрестіть кінці в останній бісеріне.
(Малюнок 4)