Різдвяна випічка, різдвяний стіл, різдвяні традиції, різдвяні рецепти
Різдвяні базари, безліч милих дрібничок, запах глінтвейну, мандаринів і ялинки - в Європі дуже здорово вміють створити свято. Ми теж не будемо відставати - і використовуємо кілька приємних європейських традицій, щоб зробити новорічні свята теплішими і душевними. Адже імбирне печиво або штоллен можна готувати всією сім'єю -, а потім, упакувавши в красиву папір, подарувати близьким.
Фото Getty Images / Fotobank
Традиційна німецька різдвяна випічка - Weihnachtsstollen або Christstollen - формою повинна нагадувати сповитих немовляти Ісуса. Печуть його ще з XVIII століття і це одне з головних надбань німецького народу. Раніше цю солодку пряник називали шрейзель - буханець хліба, і пекли її в передріздвяний піст. Тому пекарям не можна було використовувати вершкове масло - замість нього використовувалося більш дороге, але дозволене рослинне з ріпи. Тому, на прохання пекарів, принц Ернст і його брат звернулися до Папи Римського з проханням дозволити піч ШТОЛЛ з вершковим маслом. І отримали дозвіл -, але тільки для королівської родини. А в 1661 році такий дозвіл отримали всі пекарі -, але з умовою сплати досить великого податку на будівництво Фрайберзька собору. Податок був скасований, коли Саксонія стала протестантської, але звичай піч штоллен зберігся. Більш того, справжній штолень готують тільки в Дрездені - всього 150 пекарень мають право так називати свої пряники і прикрашати упаковку королівської печаткою. Нам престижні регалії ні до чого - вистачить приємною і смачної випічки.
Рецепт різдвяного штоллен
- 150 гр родзинок
- 75 гр суміші цитрусової цедри
- 150 гр подрібнених горіхів
- 4 ст л рому
- 100 мл молока
- 50 гр цукру
- 1 пакетик сухих дріжджів (7 гр)
- 450 гр борошна, просіяного
- 125 гр вершкового масла, розтопленого
- 5 яєчних жовтків
- 2 крапельки ванільною есенції
- 1 лимон, тільки терта цедра
- ½ ст л солі
Для цукрової присипки:
- 100 гр вершкового масла, розтопленого
- 100 гр цукрової пудри
Ізюм, порізану цедру і горіхи залити ромом і підігрівати 5-7 хвилин. У склянці теплого молока розвести дріжджі, додати 5 столових ложок борошна, відставити в тепле місце на 20 хвилин. Коли опара підніметься, додати борошно, розтоплене масло і горіхи.
Додати борошно, що залишилося, масло і жовтки, молоко. Вимісити тісто, додати фрукти, ваніль, цукати, лимонну цедру, тісто відправити в тепле місце на 2 години - підніматися. Після оформити тісто овалом, в центрі зробити невелике заглиблення, дати постояти 30 хвилин. Накрити фольгою і випікати близько години при температурі 170 С. Вийняти з духовки, змастити розтопленим маслом і посипати цукровою пудрою. Штоллен може зберігатися в щільній упаковці цілий місяць.

Фото Getty Images / Fotobank
Як і багато геніальних кулінарні рецепти, імбирне печиво вийшло випадково. У XII-XIII столітті якийсь монах насипав щедрою рукою спецій і в пориві натхнення наліпив ангелів. Монастирю цей винахід довелося дуже навіть до смаку, більш ого - випічку охоче купували, допомагаючи скарбниці братії. Скоро такі печива стали дуже популярні - не тільки через смаку, але і через декоративності - в багатих будинках ними прикрашали ялинки. А зараз їх випічка - популярне сімейне розвага, а їх упаковка та раздаривания стало традиційним даром на Різдво.
Рецепт імбирного печива
- 100 г цукру
- 165 г меду або патоки
- 1.5 ч.л. меленого імбиру
- 1 ч.л. меленого запашного перцю
- 1 ч.л. меленої кориці
- 1 ч.л. меленої гвоздики
- 2 ч.л. соди
- 125 г вершкового масла
- 1 яйце
- 525 г борошна
Для глазурі:
- 1 яєчний білок
- 150 г цукрової пудри
Покласти в каструлю цукор, мед і все спеції, довести до кипіння, додати соду - суміш повинна спіниться. Додати нарізане кубиками масло, потім - борошно і яйця, замісити тісто. Розкачати тісто тонким шаром, вирізати фігурки і випікають їх при 15 хвилин при температурі 170 С. Поки печиво печеться, збити білок з цукром, і вийшла глазур'ю прикрасити ще гаряче печиво.
Фото Getty Images / Fotobank
Ще одне традиційне різдвяне ласощі, більш доступне, ніж дороге імбирне - адже в ньому не використовується борошно. У середні століття розмелені горіхи були поширеним продуктом й часто замінювали молоко чи борошно.
Рецепт горіхового печива
- 2 яйця
- 130 г дрібного цукрового піску
- 100 г меленого фундука
- 50 г меленого мигдалю
- цедра ½ лимона і ½ апельсина
- 1 ч.л. екстракту мигдалю
- ½ ч.л. ваніліну
- ¼ ч.л. меленої гвоздики
- ½ с.л. темного рому або бренді
Мигдаль або мигдальні пластини для прикраси (за бажанням)
Збити яйця з цукром, ваніліном, екстрактом мигдалю, гвоздикою і ромом. Додати цедру і мелені горіхи, перемішати - маса повинна бути густою, якщо необхідно - додати ще мелених горіхів. Вистелити пергаментним папером, викласти на неї масу, сформувавши невеликі коржі. Прикрасити пластинами мигдалю або не розмолоти горіхами. Випікати 30 хвилин при температурі 125 С і не відкриваючи духовку. Остигнуло печиво можна покрити шоколадною або цукровою глазур'ю.
А яке святкове лакомтсво - ваше улюблене? Залиште свій коментар під статтею!
Рецепти на будь-який смак в Кулинарнойкнизі FeelGood!
Читайте інші цікаві статті по темі:
«Свято наближається: топ страв від світових гуру»
«Різдвяний стіл»
«Різдво: традиції смаку або смак традицій ...»
«10 різдвяних ярмарків Європи»
А яке святкове лакомтсво - ваше улюблене?