Самостійна діагностика перегріву ноутбука
- Загальні ознаки перегріву ноутбука:
- Деякі незручності під час роботи за ноутбуком, який перегрівається (може допомогти при діагностиці)
- Програма для тестування
- Інструкція по проведенню самостійної діагностики перегріву ноутбука
- Якщо AIDA64 не підходить?
Гучність і повільна робота ноутбука - можливо, результат наростання температури і подальшої посиленої роботи кулера системи охолодження ноутбука, яка не справляється з виникає навантаженням через зниження власної ефективності.
Так уповільнення в роботі додатків може бути помітно вже після підвищення температури вище 70-75 градусів. Це є наслідком динамічного зниження частоти центрального процесора ноутбука (т.зв. дросселирование або троттлінг CPU).
У разі подальшого зростання температури ноутбук може відключитися для захисту системи від перегріву.
Перманентна експлуатація ноутбука з такою несправністю призведе до виходу з ладу материнської плати. Найчастіше з ладу виходить північний міст або відеокарта. Треба сказати, що заміна північного моста послуга не з дешевих. Тому краще провести експрес діагностику і запобігти дорогий ремонт.
Загальні ознаки перегріву ноутбука:
- ноутбук починає все сильніше шуміти;
- клавіатура стає гарячою;
- Windows, ігри та інші додатки починають гальмувати.
Це очевидні ознаки перегріву - далі буде тільки гірше! Найпростіше і, мабуть, надійніше діагностику, а потім і чистку ноутбука від пилу і заміну термопасти проводити в спеціалізованому сервісі. Чистка ноутбука від пилу коштує грошей, а діагностику проведуть безкоштовно майже скрізь.
Деякі незручності під час роботи за ноутбуком, який перегрівається (може допомогти при діагностиці)
- Ноутбук сильно шумить. Так постійно на підвищених обертах працює кулер, що скорочує термін його експлуатації;
- Відчутно гріється клавіатура, тачпад і корпус. Працювати за таким пристроєм ставати не комфортно;
- Ноутбук сильно гальмує. Програми перестають відповідати на запити (зависають) - знижується продуктивність.
- Ноутбук може відключатися раптово. Призначені для користувача дані можуть бути втрачені через раптове відключення пристрою. Включити його тут же після відключення часто не представляється можливим - потрібен час щоб процесор і радіатор охолов.
Щоб правильно провести діагностику і виявити перегрів ноутбука необхідні деякі обов'язкові умови:
- Наявність мінімальних знань у людини, яка проводить діагностику. Правильно виміряти температуру процесора, відеокарти ноутбука треба знати і вміти як. Також доведеться оцінити ступінь нагріву чіпсета в динаміці, враховуючи час, навантаження - обов'язкові вимоги. Бажано орієнтуватися в поняттях: нормальні температурні показники ноутбука в стані простою і під навантаженням;
- Програма для моніторингу температури в динаміці і ведення запису показань;
- Програма для створення керованої навантаження на CPU і GPU.
Програма для тестування
Викачуємо програму AIDA64 Extreme Edition за посиланням http://www.lavalys.com/support/downloads/ ;
Встановлюємо на ноутбук (програма російською мовою, безкоштовна протягом 30 днів).
AIDA64 дозволяє одночасно навантажувати центральний процесор і в режимі реального часу відслідковувати динаміку прогріву CPU. Іноді можна спостерігати і за роботою відеокарти (GPU) - все залежить від типу датчика в конкретної моделі ноутбука.
Інструкція по проведенню самостійної діагностики перегріву ноутбука
Запускаємо програму і перевіряємо правильність роботи датчиків і програми. Показання температури повинні знаходитися в межах від 35 до 55 градусів Цельсія. Якщо показання сильно відрізняються, можливо, датчики працюють не зовсім правильно, або не коректно зчитуються програмою - таке буває. В такому випадку доведеться підшукати інший софт;
Переходимо в закладки Сервіс -> Тест стабільності системи. Натискаємо кнопку Старт.
Під дією навантаження, створюваної AIDA64, центральний процесор починає розігріватися. Для проведення точного тесту необхідно від 5 до 10 хвилин. Більше навантажувати ноутбук не має сенсу. При цьому варто звернути більшу увагу навіть не на температуру, а на динаміку її зростання. Якщо зростання дуже стрімкий швидше за все ноутбук потребує профілактичної чищення від пилу і заміні термопасти. В ідеалі, температурна крива повинна бути максимально плоскою. В нашому сервісному центрі по ремонту ноутбуків допомогти можуть і в даному випадку.
Температура процесора для звичайного ноутбука не повинна перевищувати 75-85 градусів - це максимум.
Якщо AIDA64 не підходить?
Якщо з якихось причин скористатися AIDA64 не вдалося (закінчився пробний період), зверніть увагу на крихітну утиліту для виміру температурних показників ноутбука або комп'ютера - Open Hardware Monitor. Завантажити її можна тут . Програма відрізняється дуже малим розміром дистрибутива, всього близько 500Kb (~ 0,5Mb). Володіє простим, інтуїтивно зрозумілим і приємним інтерфейсом. Мова англійська, але розібратися в ній дуже просто, так як знайти необхідно лише значок градусника і значення температури для CPU. Простий і зрозумілий інструмент для діагностики можливого перегріву, тим більше, що його свідчення і свідчення AIDA64 на відносно не старому ноутбуці Lenovo G580 повністю сходилися.
Залишилося знайти ефективну програму для розігріву процесора до максимально можливих значень і працює на всіх Windows платформах від Windows 98 до Windows 8 (старт програми відбувається з помилкою драйвера - але основний функціонал в нормі). На цю роль підходить програма-ветеран - S & M. Утиліта дуже непогано вміє навантажувати CPU, не потребує встановлення і при цьому має розмір 150Kb. Завантажити програму S & M можна за прямим посиланням з нашого сайту - S & M .
Для тесту необхідно запустити обидві програми S & M і Open Hardware Monitor і стежити за показаннями датчиків. Приблизний час тестування - 3 - 5 хвилин. Для якнайшвидшого проходження тестів, перед початком перевірки, бажано зайти в налаштування S & M і перевести повзунок Тест процесора в положення Швидко.
Натиснути кнопку Почати перевірку і дочекатися результатів тестування.
Інтервал температур для центрального процесора (CPU) повинен знаходитися від 45 до 75 градусів. Вище цих значень - перегрів.
Таким же чином можна провести тестування перегріву і для стаціонарного комп'ютера. За потреби перевірити перегрів відеокарти , Буде потрібно інше програмне забезпечення, алгоритм же залишиться тим самим: моніторинг вузла під навантаженням і правильна інтерпретація отриманих даних.