Prasiolite - ametist jeshil. Prona dhe karakteristikat e mineralit

  1. Nga vjen perlëza
  2. depozitë
  3. Gem në industrinë e bizhuteri
  4. Vetitë mistike dhe tiparet e pazakonta
  5. Pronat shëruese
  6. Prasiolite dhe shenjë zodiakut
  7. Si të vishni një gur dhe të kujdeseni për të

Ametist me hije të ndryshme të gjelbra, të quajtur prasiolite Ametist me hije të ndryshme të gjelbra, të quajtur prasiolite. Ai është i njohur për dyzet mijë vjet dhe është zbuluar për herë të parë në pjesën perëndimore të Evropës. Aftësitë magjike të këtij minerali janë studiuar prej kohësh nga njeriu, por jo të gjithë mund të ndiejnë pronat e tij të mahnitshme.

Nga vjen perlëza

Rrallëherë, ju mund të shihni ametistin e gjelbër të vërtetë Rrallëherë, ju mund të shihni ametistin e gjelbër të vërtetë. Ashtu si shumë kuarc, minerali natyral është transparent dhe ka një shkëlqim qelqi. Në 1950, bizhuteritë nga Amerika ofruan për të marrë një produkt të ri nga ajo. Pra prasiolite u shfaq. Kristali merr ngjyrë të gjelbër për shkak të kalcinimit. Është ndezur deri në pesëqind gradë dhe lejohet të qetësohet. Gem ka një larmi të madhe të hijeve të gjelbra. Guri mund të ketë qepë të gjelbër, limon, dritë jeshil dhe jeshile smeraldi. Ngjyra përfundimtare e saj varet nga ajo se si është ngurtësuar, dhe në materialin fillestar.

Guri natyror është më i brishtë në krahasim me kopjen e saj sintetike. Prasioliti ka një reagim specifik ndaj dritës. Nëse e mbani nën diell për një kohë të gjatë, ajo humbet ngjyrën e saj dhe bëhet ngjyra e kristaleve.

depozitë

Ky mineral u gjet fillimisht në malet e Zvicrës Ky mineral u gjet fillimisht në malet e Zvicrës. Brazili, Australia, India, Madagaskari, Afrika e Jugut dhe Uruguai janë të angazhuar në pre e saj. Depozitat e njohura të gurit në Poloni, Gjermani, Amerikë. Në Indi, ka kristale që janë të gjelbërta dhe ullinj. Në Federatën Ruse, minierat e saj kryhen në Primorye. Deri më sot, depozitat e gurit gati janë tharë. Ky mineral gjendet shumë rrallë.

Gem në industrinë e bizhuteri

Kristali duket i madh në kombinim me argjendin dhe arin, kështu që shpesh përdoret nga mjeshtrat në industrinë e bizhuterive dhe i japin një sërë formash. Praziolity natyrore gjetur në bizhuteri është shumë e rrallë. Guri artificial shpesh mund të shihet në shitjen e dyqaneve në përbërjen e unazave, rrathëve dhe pendantëve, dhe produkte të tilla janë të lira. Kristali duket i madh në kombinim me argjendin dhe arin, kështu që shpesh përdoret nga mjeshtrat në industrinë e bizhuterive dhe i japin një sërë formash Blerësit modern nuk janë të hutuar nga fakti se ametisti jeshil është marrë me mjete artificiale, sepse vlerësohet për fortësinë dhe forcën e saj të lartë.
Gem është mjaft i lehtë për t'u dalluar nga një mineral i vërtetë. Përkundër faktit se beril . turmalinë dhe grizolit gjithashtu kanë ngjyrë jeshile, hija e tyre është më e ngopur dhe shkëlqimi është shumë më i ndritshëm.

Vetitë mistike dhe tiparet e pazakonta

Prasiolit do të jetë një dhuratë origjinale dhe e bukur për një të dashur Prasiolit do të jetë një dhuratë origjinale dhe e bukur për një të dashur. Ai është një simbol i sinqeritetit dhe besnikërisë. Guri do t'i japë pronarit optimizmin, mirëqenien dhe suksesin, do të ngarkojë energjinë pozitive dhe do t'i largojë mendimet e këqija.

Psikologët dhe magjistarët përdorin fuqitë magjike të gurit gjatë ritualeve të parashikimit. Minerali i papërvojë i personit mund të ngatërrojë, duke treguar Psikologët dhe magjistarët përdorin fuqitë magjike të gurit gjatë ritualeve të parashikimit fotografitë imagjinare të së ardhmes. Zakonisht, perlë është futur në një kryq të bërë prej argjendi ose platini për të aktivizuar vetitë e kristalit në tërësi.

Unaza me prasolit do të ndihmojnë në tërheqjen e pasurisë dhe ideve të reja. Një palë vathë me të lehtësohet nga një humor i trishtuar, dhe rruazat japin besim në aftësitë e tyre dhe mbrojnë kundër kundërshtarëve. Pronari i byzylykut prej guri do të jetë i lumtur në jetën e tij personale dhe gjithmonë do të jetë në gjendje të marrë vendimet e nevojshme. Pronari i varëse nuk do të ndiejë kurrë ndjenjat e dashurisë së pakursyer.

Kristali jeshil ka një efekt pozitiv në personin që gjithmonë e mban atë me ta. domethënë:

Pronat shëruese

Pronat e pazakonta të perlë janë përdorur nga përkrahësit e mjekësisë alternative Pronat e pazakonta të perlë janë përdorur nga përkrahësit e mjekësisë alternative. Ashtu si shumë minerale nga familja e kuarcit, ametisti jeshil mund të ngarkojë ujë, ilaçe dhe ushqim. Uji mbi të cilin është infuzion është i madh për larje dhe ka një efekt rinovimin në lëkurë, duke ju lejuar të hequr rrudhat dhe pimples. Përdoret për ftohjet, çrregullimet mendore, kujtesën e dobët dhe humbjen e energjisë vitale.

Healers popullore pretendojnë se prasiolite është në gjendje të ndikojë pozitivisht në organet e frymëmarrjes, enët e zemrës, si dhe punën e zorrëve dhe stomakut. Pastron trupin e substancave toksike, eliminon tumoret.

Prasiolite dhe shenjë zodiakut

Astrologët nuk japin asnjë shenjë që nuk mund ta përdorë këtë perlë të gjelbër Astrologët nuk japin asnjë shenjë që nuk mund ta përdorë këtë perlë të gjelbër. Guri është veçanërisht i përshtatshëm për Ujori, Peshqit, Ari dhe Shigjetari. Ai do të jetë në gjendje të shmangë mendimet dhe frikërat e pakëndshme, të sjellë paqen e mendjes, të japë energjinë e tij pozitive, dhe gjithashtu të forcojë bashkimin familjar të atyre që janë të martuar.

Kuarci i gjelbër këshillohet të veshin shenja të tjera zodiake në formën e bizhuteri. Binjakët mund të kapërcejnë nervozizmin dhe pagjumësinë. Aries do të bëhet më racional dhe i përmbajtur. Kjo shenjë do të gjejë një shans për të përmbushur të gjitha ëndrrat e tyre të çmuara. Për Rakov, guri do të jetë talisman më i mirë, pronat e tij do të ndihmojnë për të gjetur harmoni dhe sinqeritet në jetë. Ata njerëz, zodiaku i të cilëve Demi, shpëtoj nga stresi dhe frika emocionale, do të gjejnë harmoni frymore.

Si të vishni një gur dhe të kujdeseni për të

Prasiolite duket e madhe me rroba në tone të ftohtë Prasiolite duket e madhe me rroba në tone të ftohtë. Përfundon në mënyrë të përsosur me çdo metal të çmuar. Ndonjëherë ju keni nevojë për të hequr bizhuteri me një kristal dhe le të pushoni, të shpëtoj nga energjia e akumuluar negative.

Gem nuk mund të peredarivat një person tjetër, është më mirë për të blerë një produkt të ri si një dhuratë. Nëse pronari i gurit shpesh gënjen, ai do të humbasë ngjyrën e tij dhe do të bëhet i shurdhër. Mos lejoni rrezet e diellit direkte. Magazinoni mineralin në një arkivol, të mbështjellë në një leckë të errët. Kimike dhe shtëpiake Gem nuk mund të peredarivat një person tjetër, është më mirë për të blerë një produkt të ri si një dhuratë Detergjentët mund të kenë një efekt të keq në pamjen e saj. Është e këshillueshme që të përdorni ujë me sapun për pastrim.

Perlë tërheqëse jeshile do të jetë një zbukurim i këndshëm për çdo person. Nëse pronari dëshiron, ai do të zbulojë të gjithë thelbin e tij të brendshëm dhe do të tregojë sa të veçantë janë vetitë e tij dhe aftësitë magjike të forta.

Часы работы

Вторник – cуббота: 12:00-22:00
Воскресенье - понедельник: выходной