Вишивка гладдю: цікаві факти і особливості техніки
Хоча техніку вишивки гладдю не так часто можна зустріти, як вишивку хрестиком, але вишиті речі гладдю не менше красиві.
Вишивка гладдю є традиційною для країн Східної і Південно-Східної Азії, а саме для Китаю, Японії, Кореї та В'єтнаму. Все згадають вишиті шовкові речі (переважно халати і кімоно) майстрів цих країн. Ця техніка вишивки отримала популярність і в нашій країні, а застосовують її переважно для створення справжніх творів мистецтва - картин.
Вишивка гладдю - це техніка, при якій стежками заповнюють всю поверхню тканини, при цьому можуть використовуватися різні види швів і методів їх нанесення.
Витончена техніка нагадує живопис на полотні, адже майстер виконує стібок подібно до того, як художник пише картину. Та й за допомогою гладі можна краще передати потрібні відтінки і переходи між ними, а також різницю світла і тіні. Часто техніку використовують для вишивки рослинних мотивів, пейзажів або портретів, де потрібно максимально тонко передати гру кольорів.
Вишивка гладдю є однією з найскладніших технік вишивки, проте, опанувати нею не так вже й складно, маючи певні ази вишивання.
Різновиди техніки і необхідне приладдя
Серед різновидів методів вишивання, гладь буває:
- Плоска - виконується прямими стібками, щільно прилягають один до одного.
- Прорізна - по контуру малюнка роблять надрізи, з яких згодом виводять голку і обшивають малюнок.
- Атласна - за своєю суттю це та ж плоска гладь, яка виконується на шовку або атласі шовковими нитками або муліне в одну нитку.
- З настилом - об'ємна вишивка, яка виконується прямими стібками в одному напрямку по основі, виконаної перпендикулярними стібками.
- Тіньова або художня - виконується нитками різних кольорів, її використовують для створення справжніх картин.
При вишивці використовуються різні види швів:
- «Вперед голку»;
- петельний;
- «Назад голку»;
- вузлики;
- ланцюжок тощо.
Інструменти для вишивки гладдю беруть практично ті ж, що і для вишивання хрестиком (голки, ножиці, наперсток, п'яльця, сантиметрова стрічка), хоча можуть знадобитися ще й копіювальний папір, за допомогою якої малюнок заздалегідь переносять на тканину.
Перед початком вишивання, в першу чергу слід вибрати малюнок і ретельно підібрати відтінки ниток для нього, щоб можна було точно зобразити «живий» малюнок.
Які вишиті гладдю вироби можна зустріти
Як уже зазначалося, часто гладдю вишивають картини - портрети, пейзажі, натюрморти. І техніка нерідко зустрічається на рушниках, а також на одязі - вишиванках , жіночих сукнях з вишивкою і інші речі. Витончена техніка додає речам вишуканості і яскравості не гірше, ніж вишивка хрестиком.