Українська вишиванка: традиції, орнаменти та символи
17 травня в Україні відзначають День вишиванки. На честь свята я вирішила дізнатися, що ж означають символи на нашому народному вбранні і яка його історія.
Погодьтеся, що українська сорочка неймовірно красива і стильна. У всьому світі вже оцінили нашу сорочку, а імениті дизайнери включать елементи вишивки в свої колекції. І, між іншим, продають по "космічної" ціною.
Зараз, купуючи сорочку, ми не замислюємося про колір і орнаментах. А ось наші предки мали різноманітний гардероб на кожен випадок життя!
Ось ми з вами і підійшли до традицій носіння української вишиванки.
У кожного з наших предків мала бути сорочка білого кольору. Навіть найбідніші українці мали білу святкову сорочку, нехай вже латання, але обов'язково світлу.
Частенько в українських сім'ях в скрині можна було відшукати сорочки із нефарбованого полотна (з льону). Такого виду вишиванка мала сіруватий або кремовий відтінок і була ознакою середнього достатку.
А ось червоний колір символізував любов, щастя і веселощі. Такі сорочки одягали в більшості випадків молоді дівчата, які несли щастя і радість.
Чорна вишиванка, як можна здогадатися, символізувала скорботу і нещастя. Найчастіше наші предки одягали її на похорон, але в деяких регіонах України чорну сорочку носили літні чоловіки.
У селах можна було зустріти на вулиці юних дівчат в синіх вишиванках. Такий колір був символом непорочності і його носили дівчата, яким ще далеко до заміжжя.
Варто нагадати, шановні читачі, що вишиванка є не тільки колоритним елементом одягу, але для нас, українців, - це справжній оберіг.
Червоний колір - символ сонця. Вважалося, що такі вишиванки надають людині енергію і оберігають найнижчу чакру, що відповідає за опорно-рухову систему, пряму кишку і сечостатеву систему. Правда, дивно ?! Який глибокий зміст вкладали наші прадіди в одяг. Зараз світ змінився, ми, в гонитві за зручністю, надягаємо перші-ліпші під руку джинси і нас мало хвилює якого вони кольору.
Чорний колір ми згадали, але не завжди такий відтінок асоціювався з сумом. Наприклад, в Тернопільській області чорна вишивка символізувала землю і родючість. Така сорочка надавала сили людині для продовження роду.
Синій колір сам по собі вважали найсильнішим оберегом. Воно й не дивно, адже це кольори води і неба, переплетення духовної і фізичної сили. Це захист від недуг і негоди. Синьої вишивкою захищали найбільш уразливих - дітей і чоловіків. Але чому представників сильної статі, поцікавитеся ви ... Все просто: адже раніше саме чоловіки були здобувачами в родині і часто наражалися на небезпеку. Також синя вишивка оберігає шосту чакру, що знаходиться в області "третього ока" і відповідає за інтелект людини.
А ось блакитний колір, хоч і схожий з синім, захищає п'яту чакру, яка відповідає за зір і слух (творчі здібності).
Жовтий колір. Які асоціації він у вас викликає? Більшості відразу згадалося пшеничне поле, сонце, мед або соняшники - дари природи. Так що легко здогадатися, що жовтий - це колір достатку і багатства. Він захищає третю чакру - сонячне сплетіння, центр життєвої енергії.
Орнаменти на українській вишиванці
Давайте тепер поговоримо про орнаменти. Їх звичайно дуже багато, але ми розглянемо найосновніші і популярні.
Всього в українській вишивці існує три види: геометричні, рослинні та зооморфні (тварини).
Вишиті знаки вогню традиційно вважалися чоловічими - це решітка у вигляді ромба, знаки сонця з променями і крапками.
А ось прямі лінії у вигляді знаків землі вважалися жіночими. Також на таких вишиванках зображували знаки води у вигляді спіралей, змійок і хвиль.
А наостанок розповім я вам про найпопулярніші візерунках - кольорах і винограді.
Так, маки вишивали на сорочці для захисту від зла, адже ця квітка символізує продовження роду. Але також мак є квіткою війни. І якщо в родині чоловік гинув під час бойових дій, дружина вишивала сорочку з червоними маками.
Калину можна було побачити на вишиванках у заміжніх жінок. А все тому, що це символ материнства і безсмертя роду. Дітки не носили сорочки з таким візерунком.
Хміль. Сорочки з таким візерунком носили неодружені хлопці, адже це символ буйства, любові і молодості. Я думаю, ви вже здогадалися, що одружені чоловіки такі вишиванки стороною обходили.
Виноград на білій сорочці символізував радість і благополуччя сімейного життя. Такий український наряд був популярний серед жителів Полтави і Києва. А ось в Чернігові виноградну лозу вишивали виключно на скатертинах і рушниках.
Ви тільки уявіть собі, що в давні часи по вишиванці перехожий міг легко прочитати потрібну інформацію: звідки родом людина, яка його доля і бажання! Зараз мало хто при покупці сорочки звертає увагу на такі деталі, в більшості випадків ми набуваємо те, що оці нашому мило.
Хоча погодьтеся, що у всіх цих символах і традиціях присутній особлива магія і сакральність!
Також пропонуємо вам дізнатися 5 причин носити традиційний одяг .
Правда, дивно ?Які асоціації він у вас викликає?